Tęgoryjec dwunastnicy- Pasożyt przewodu pokarmowego chroni przed alergią.

Tęgoryjec dwunastnicy może się przyczynić się do opracowania nowych leków na alergie i astmę – wynika z badań przeprowadzonych w Wietnamie, o których informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet w Nottingham. Gdy naukowcy wytępili pasożyty z przewodu pokarmowego wietnamskich dzieci okazało się, że wystąpiła u nich alergia na roztocze. W krajach rozwiniętych problem pasożytów układu pokarmowego został prawie całkowicie wyeliminowany. Jednak w Wietnamie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy i innymi pasożytami są bardzo częste – na obszarach wiejskich dotykają nawet dwojga na troje dzieci. Jednocześnie bardzo mało osób cierpi na alergie i astmę.

Zdaniem ekspertów, przez miliony lat koewolucji pasożyty nauczyły się tłumić odpowiedź immunologiczną i zapewniać sobie dłuższy pobyt w organizmie gospodarza. Usunięcie takiego „stałego gościa” powoduje naruszenie równowagi immunologicznej, czego rezultatem może być rozwój alergii, a nawet astmy.

W badaniach brytyjskich i wietnamskich naukowców wzięło udział 1500 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. U tych, którym podano leki przeciwpasożytnicze zaobserwowano znacznie zwiększone ryzyko rozwoju alergii na roztocza kurzu domowego.

„Należy teraz dokładnie dowiedzieć się, kiedy i w jaki sposób pasożyty programują ludzki układ odpornościowy chroniąc przy tym przed alergiami” – zaznacza jeden z badaczy dr Carsten Flohr z Uniwersytetu w Nottingham.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do opracowania leków, które działałyby podobnie jak pasożyty, hamując reakcję organizmu na alergeny. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>