Technologia Efektywnych Mikroorganizmów: posiadam hodowlę świnek morskich oraz królików. Jak zlikwidować zapach amoniaku?

Witam! posiadam małą hodowlę świnek morskich oraz królików. mała amatorska… ale mimo wentylacji utrzymuje się tam spory zapach amoniaku? czy jest możliwość doradzenia czym możne było by to zneutralizować? Joanna W.
O odpowiedź na pytanie Internautki poprosiłem lek.weterynarii Stanisława Popiołka- eksperta Firmy „Greenland”- firma prezentuje na stronie „Zdrowych Targów” zasady Technologii „Efektywnych Mikroorganizmów”- www.zdrowetargi.pl.
„ZASTOSOWANIE TECHNOLOGII EFEKTYWNYCH MIKROORGANIZMÓW GREENLAND TECHNOLOGIA EM
DO ŚCIÓŁKI W HODOWLI KRÓLIKÓW I ŚWINEK MORSKICH”…………..

Jest mi trudno szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie z powodu zbyt skromnych informacji jakie zostały przekazane. A mianowicie brak określenia czasu jak długo ta ściółka znajduje się w klatce. Czy klatki mają podłogę płaską lub ze spadem. Te informację są o tyle potrzebne że będziemy mieli inny sposób postępowania.
Wydzielanie się amoniaku ze ściółki jest związane nie z kałem ale przede wszystkim z moczem. Mocz gryzoni jest mocno skondensowany i wydalany w małych ilościach. Jeżeli klatki ma ją podłogę płaską to najlepszą metodą było by zastosować EM Probiotyk Bokashi przed pierwszym rozłożeniem ściółki na całej powierzchni podłogi. Zalecana dawka EM Probiotyk Bokashi 10 ? 20 gram na 1m? powierzchni. Później po wybraniu przez zwierzęta miejsca oddawania moczu i kału przynajmniej 1 ? 2 razy w tygodniu przesypywać EM Probiotyk Bokashi w ilości do 5 ? 10 gramów. Ten sposób był by najbardziej racjonalny bo byśmy zatrzymali Efektywne Mikroorganizmy w środowisku ( otręby) jako materiał stały który nie poddaje się wypłukaniu.
Można także zastosować modyfikację polegającą na tym że w późniejszym okresie można stosować EM Probiotyk w ilości 5 ml na 20 ml wody i spryskiwanie miejsc wydalania odchodów.
W przypadku podłogi ze spadkiem w celu odprowadzania moczu będziemy zmuszeni wykonywać dodatkowe opryski na urządzenia odprowadzające mocz. Oprysk wykonywać trzeba będzie minimum jeden raz dziennie.
Uważam że po zasiedleniu całego pomieszczenia ? wszystkich podłóg klatek lub kojcy przez Efektywne Mikroorganizmy z EM Probiotyk Bokashi a będzie to trwało około 1 ? 2 tygodni się na tyle rozmnożą i przenikną ściółkę że dodatkowe stosowanie zostanie znacznie ograniczone.
Polecał bym także podawanie Preparatu EM Probiotyk Bokashi jako dodatek 2% do paszy treściwej codziennie, wówczas nie powinno być potrzebne dodatkowe stosowanie w postaci oprysku lub dosypywania w miejscach wydalania.
O ile nie wyczerpałem tego tematu do końca to proszę o podanie następujących danych a opracuję szczegółowy Program zastosowania Technologii EM.
Podłoga płaska lub ze spadem, okres składowania ściółki w klatce lub kojcu, powierzchnia kojca i ilość zwierząt w niej przebywających, odprowadzanie moczu, czas wybierania obornika i czyszczenia klatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>