Te złośliwe papierosy.

Obecnie do Krajowego Rejestru Nowotworów wpisywanych jest ponad 140 tys. zgłoszeń rocznie, a onkolodzy szacują, że rzeczywista liczba zachorowań może być nawet o kilkanaście tysięcy wyższa. Z diagnozą „mam raka” usłyszaną w ciągu ostatnich pięciu lat żyje ok. 350 tys. Polaków.
Do głównych przyczyn wzrostu liczby zachorowań epidemiolodzy zaliczają:
¨ przyrost ludności – na początku lat 60. było Polaków niespełna 30 mln, teraz – 38,5 mln; ¨ starzenie się społeczeństwa – ludzi powyżej 65. roku życia było w latach 60. ok. 2 mln, teraz jest ponad 5 mln, a im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko nowotworu, między innymi z powodu spadku odporności; ¨ zwiększenie ekspozycji na czynniki rakotwórcze, czyli zanieczyszczenie środowiska, monotonna dieta (za dużo mięsa, za mało jarzyn) i rozpowszechnienie zachowań sprzyjających rozwojowi raka, jak palenie tytoniu. Rak wydaje się groźniejszy dla mężczyzn niż kobiet. W 1963 r. liczba zgonów z powodu nowotworów była podobna w obydwu grupach: zmarło wtedy ok. 17 tys. mężczyzn i 17,5 tys. kobiet. Cztery dekady później epidemiolodzy odnotowali istotną różnicę: liczba zgonów u mężczyzn wynosi 51 tys., u kobiet – ok. 40 tys.

Ktoś może zwrócić uwagę, że palących przecież ubywa, zwłaszcza wśród mężczyzn, i zapytać, dlaczego liczba zgonów na raka wzrosła u nich aż trzykrotnie? Onkolodzy odpowiadają: nowotwory złośliwe na ogół charakteryzuje długi okres inkubacji. To oznacza, że od rozpoczęcia ekspozycji na czynnik rakotwórczy do wystąpienia objawów choroby upływa zwykle wiele lat. Liczy się więc to, że w połowie lat 70. w niektórych grupach wiekowych prawie 80 proc. mężczyzn nałogowo paliło papierosy. To dlatego dziś umierają oni przede wszystkim na nowotwory, które onkolodzy nazywają tytoniozależnymi, czyli raka płuca, jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, pęcherza moczowego, trzustki oraz nerki. Według danych za 2010 stanowią one przyczynę 47 proc. zgonów nowotworowych u mężczyzn.

Kobiety atakuje przede wszystkim rak piersi. Jednak od kilku lat także wśród nich pierwszą przyczyną zgonów w grupie chorych na nowotwory jest rak płuca. I w tym wypadku lekarze z Zakładu Epidemiologii Nowotworów w Instytucie Onkologii tłumaczą to dawnym narażeniem na dym papierosowy: w wiek zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej wchodzą teraz kobiety urodzone w latach 1940-60. Co trzecia z nich w młodości paliła papierosy, ale o wiele więcej narażonych było na przebywanie w dymie tytoniowym.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/leczyc/1,102641,12699200,Te_zlosliwe_papierosy.html#ixzz2EgCjFXGQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>