Tarnów. Wybrał się z motyka na słońce- tak napisał ?Dziennik Polski? o mojej 25 ?letniej działalności na rzecz zdrowej żywności.

Mam szczęście do tej gazety! W 1984 roku w ?Dzienniku Polskim? jako pierwszy w Tarnowie napisał notatkę o zdrowej żywności Redaktor Zygmunt Szych- www.NowyTygodnik.com , który spisuje moje starania w książce pod tytułem ?Dr Roik. Historia Haniebnego Zaniechania?, a w dniu 29.04.09 r. też jako pierwszy w Tarnowie, w tej samej gazecie, Redaktor Marek Baran- www.dziennikpolski24.pl, napisał informację ? Wybrał się z motyką na słońce?.?. Oto pełna treść?

Na przełomie maja i czerwca ukazać się ma publikacja poświęcona idei zdrowego odżywiania i jej niestrudzonemu propagatorowi ? lekarzowi Jackowi Roikowi. W połowie lat 80. ubiegłego wieku zaproponował on otwarcie w Tarnowie pierwszego w Polsce sklepu ze zdrową żywnością. W tamtych czasach mój pomysł był z gatunku ?wybrał się z motyka na słońce?. Na półkach sklepowych nie było nawet otrąb pszennych. ? wspomina dzisiaj lekarz . Jacek Roik. Był też inicjatorem słynnych Targów Zdrowej Żywności w naszym mieście i do dzisiaj promuje zdrowy styl życia i odżywiania się. Wywiad- rzeka z lekarzem Jackiem Roikiem jest właśnie treścią zapowiadanej książki.
? W Mościcach dzielnicy Tarnowa, na terenie kilku hektarów znajduje się wspaniała, przeszklona hala. Wzór nowoczesnej architektury, łączącej praktyczną użyteczność z subtelnym pięknem, doskonale przy tym wkomponowana w otoczenie. Przyjeżdżający do miasta koleją mogą ja podziwiać już z daleka, z charakterystycznym neonem, na którym wita przybyszy wielkie, złote słońce. To symbol miasta, najcieplejszego w Polsce, a zarazem będącego od lat uznanym w Europie Centrum Zdrowej Żywności. W tej hali od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia odbywają się sławne na całą Europę Targi Zdrowej Żywności. Stop! To, niestety jedynie wizja, wbrew pozorom wcale nie taka niemożliwa do realizacji, jak by się pozornie wydawało. Przecież już raz Tarnów był w takiej sytuacji: w mieście, które ledwie zostało ośrodkiem wojewódzkim, zorganizowano cos z niczego: odbywały się z wielkim powodzeniem i w atmosferze powszechnego zainteresowania w całym kraju Targi Zdrowej Żywności. Gdyby trwały, być może ta wizja byłaby całkiem realna?. Targi Zdrowej Żywności były szansą. Zaprzepaszczoną, a co najgorsze- szansą, do której nie ma już powrotu.- ubolewa Zygmunt Szych we wstępie do zapowiadanej publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>