Tarnów: rezonans magnetyczny z górnej półki.

Pacjenci Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie mogą korzystać z nowoczesnej pracowni rezonansu magnetycznego. Aparatura najnowszej generacji została sfinansowany ze środków własnych szpitala i będzie służył pacjentom oddziałów oraz ? jak deklaruje kierownictwo placówki ? do wykonywania badań w systemie ambulatoryjnym tzn. dla pacjentów nie hospitalizowanych, którzy posiadają skierowania od lekarzy POZ i tarnowskich poradni specjalistycznych. ? Jest to pracownia najnowszej generacji, której wyposażenie pracowni kosztowało ok. 3,5 mln zlotych. Obliczyliśmy jednak, że z punktu widzenia finansów jest to przedsięwzięcie opłacalne i ponad wszystko bardzo ważne dla pacjentów, szczególnie tych ciężko chorych, trafiających do nas nierzadko w trybie nagłym ? wyjaśnia Anna Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza. Szpital Wojewódzki pozostaje jedną z najważniejszych placówek ochrony zdrowia w regionie. Pod względem wyposażenia jest dzisiaj jednym z trzech najlepszych szpitali w Małopolsce. Dwa pierwsze miejsca w tym rankingu zajmują szpitale krakowskie: Jana Pawła II i klinika uniwersytecka.

Badanie MR rezonansem magnetycznym jest w pewnych stanach chorobowych konieczne dla postawienia właściwej diagnozy. Przy zastosowaniu aparatów najnowszej generacji o wysokiej czułości jest niezastąpioną metodą badania w celowanej diagnostyce narządowej.

Szpital Św. Łukasza nie miał dotychczas własnego wysokospecjalistycznego sprzętu do RM i dlatego transportował chorych do innych szpitali dla wykonania badania, podejmując ryzyko transportu i powikłań okołotransportowych pacjentów w ciężkim stanie. Niektórzy pacjenci byli przewożeni do szpitali w Rzeszowie i w Krakowie (tarnowski Szpital im. E. Szczeklika dysponuje rezonansem o mocy 0,5 tesla, natomiast do wysokospecjalistycznej diagnostyki jest potrzebny sprzęt o mocy 1,5 tesla).
BEX/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>