Tarnów: milionowy spadek dla szpitala od polonusa!

Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie otrzymał milion zł. Ale nie z NFZ za nadwykonania, czy też z unijnych dotacji. Pieniądze pochodzą od prywatnej osoby. Szpital ma 175 lat. W jego długiej historii leczyli się tu różni ludzie. W 1943 roku do lecznicy trafiła kobieta chora na raka wątroby. Doceniając troskę personelu, w latach 70. jej syn ? Leon Ligus, polonus z Kanady, chciał podziękować lekarzom ?Szczeklika? za opieką, jaką otoczyli jego umierającą matkę. Jednak wtedy przekazanie pieniędzy nie było możliwe. Niedoszły darczyńca również zmarł. Pozostawił jednak testament.

? Wujek zapisał 20 proc. swojego majątku na rzecz ?starego? szpitala ? wyjaśniła prof. Elżbieta Kuta, realizatorka ostatniej woli Leona Ligus. Zaznaczyła, że choć w ciągu wielu lat jego życia testament był wielokrotnie zmieniany, ten zapis pozostał od początku bez ingerencji. Ponad trzy lata trwały procedury spadkowe. Komplikacje powodowały kwestie kanadyjskiego obywatelstwa donatora, a nawet zbieżność nazwisk obecnego dyrektora ?Szczeklika? z realizatorką ostatniej woli zmarłego ? Elżbietą Kuta…

? To niespotykany przypadek na skalę naszego kraju, że jednostka taka, jaką jest szpital otrzymała tak pokaźny zastrzyk pieniędzy od osoby prywatnej ? cieszy się Marcin Kuta, dyrektor tarnowskiego szpitala.

Dzięki spadkowi możliwa była renowacja oddziału chirurgii ogólnej i naczyń. Połowa przekazanej kwoty pokryła koszty modernizacji wnętrz, pozostałe środki przeznaczono na wyposażenie oddziału, a także doposażenie w sprzęt bloku operacyjnego.

Pamiętano o donatorze i jego matce. Na oddziale odsłonięto pamiątkową tablicę ku ich czci.

RR/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>