Tarnów: coraz więcej zachorowań na raka płuca.

Nowotwory to druga, po chorobach krążenia, przyczyna śmierci wśród tarnowian. W 2007 roku na choroby nowotworowe zmarło 28,1 procent osób, a na przykład w powiecie brzeskim 21,1 procent. Kobiety najczęściej zabija rak piersi, macicy, jajników i płuc, a mężczyzn – płuc, jelita grubego i prostaty. – Niestety, rak coraz częściej atakuje ludzi młodych – i coraz częściej jest to rak płuc, u obu płci. To pokłosie powszechnego palenia papierosów sprzed 20-30 lat – tłumaczy prof. Leszek Kołodziejski z Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego.

Po zdiagnozowaniu choroby nowotworowej pomimo jej intensywnego leczenia umiera 45 procent pacjentów. Tę przerażającą statystykę można zmienić.

- Nawet jeden procent mniej w statystyce, to wiele tysięcy uratowanych ludzi. Jest o co walczyć – wzywa prof. Kołodziejski i apeluje o nieodwlekanie wizyt u lekarzy, gdy zauważymy, że nasz organizm zaczyna zachowywać się inaczej.

Kobiety muszą zwracać uwagę szczególnie na swoje piersi i kontrolować ich wygląd. Każdy guzek, wyczuwalny pod palcami, wciągnięcie brodawki czy płyn wyciekający z sutka powinien skłonić do wizyty u lekarza. W przypadku mężczyzn trzeba zbadać się, gdy dolegają uporczywe zaparcia, biegunki i gdy w stolcu jest krew. To może być początek raka jelita grubego.

Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>