Taniec poprawia stan psychiczny dziewcząt.

Regularny taniec wpływa na poprawę zdrowia psychicznego oraz zmniejszenie niektórych dolegliwości fizycznych u nastoletnich dziewcząt – przekonują szwedzcy naukowcy na łamach „Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine”. Większość dziewcząt (91 proc.) uczestniczących w zajęciach tanecznych oceniła je jako pozytywne doświadczenie w swoim życiu, a badacze z Örebro University Hospital zaobserwowali, że ten rodzaj aktywności fizycznej jest skutecznym sposobem na walkę ze stresem, zmęczeniem i depresją. Dodatkowo taniec pozwala na zmniejszenie częstotliwości i siły bólów głowy, szyi, pleców i ramion, które często stanowią symptomy zinternalizowanych problemów psychicznych. Wpływa również na zwiększenie poczucia własnej wartości, co stanowi bardzo ważny element życia nastoletnich dziewczynek oraz pomaga w lepszym radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.

Badanie przeprowadzono na nastolatkach w wieku 13 – 19 lat. Część z nich (59 dziewcząt) przez dwa dni w tygodniu brała udział w zajęciach tanecznych. Pozostałe (53 dziewczęta) nie zmieniły swoich codziennych nawyków i były przez badaczy traktowane jako grupa kontrolna.

Pozytywny efekt tańca utrzymywał się u nastolatek nawet po upływie ośmiu miesięcy od zakończenia badania.

Naukowcy przypuszczają, że przeprowadzone w czasie badania zajęcia taneczne mogą zaowocować również zmianą stylu życia nastolatek na zdrowszy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>