Taniec, książki i teatr służą zdrowiu Szkotów.

Taniec, czytanie książek, imprezy kulturalne, wizyty w muzeum i teatrze mają korzystny wpływ na zdrowie Szkotów – wynika z przeprowadzonych na zlecenie tamtejszego rządu badań, o których informuje serwis „BBC News/Health” . Badania Scottish Household Survey z lat 2010/11, obejmujące 9683 dorosłe osoby wykazały, że Szkoci, którzy tańczyli, o 62 proc. częściej cieszyli się dobrym zdrowiem w porównaniu z nietańczącymi. Także osoby odwiedzające ośrodki kulturalne lub uczestniczące w imprezach kulturalnych w ciągu poprzedzających badania 12 miesięcy o niemal 60 proc. częściej zgłaszały, że są zdrowe i zadowolone z życia w porównaniu z tymi, które nie brały udziału w wydarzeniach kulturalnych.

Aktywność twórcza lub kulturalna wiązała się z większym o 38 procent zadowoleniem ze stanu zdrowia, wizyty w muzeum czy bibliotece – o 20 proc., zaś w teatrze – o 25 proc. Czytający dla przyjemności uznawali swój stan zdrowia za dobry o 33 proc. częściej. Korzystny wpływ kultury na zdrowie i samopoczucie stwierdzono niezależnie od wieku, statusu ekonomicznego, dochodów, wykształcenia i sprawności fizycznej.

Komentując raport sekretarz do spraw kultury Fiona Hyslop zwróciła uwagę, że rząd wyciąga wnioski z raportu i finansuje między innymi promujące czytelnictwo od najmłodszych lat oraz wydawanie płyt przez Scottish National Orchestra, aby wprowadzić dzieci w świat muzyki. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>