Tamiflu lek na grypę- produent nie udostepnił dokumentacji badań nad lekiem!

Producent Tamiflu nie udostępnił naukowcom wyników badań nad lekiem. Brytyjska telewizja Channel 4 i British Medical Journal donoszą, ze firma Roche, producent leku na grypę Tamiflu, nie udostępnił dokumentacji badań nad lekiem, a naukowcy nie znaleźli innych dowodów na skuteczność leku. Producent leku, firma Roche, twierdzi, że Tamiflu skraca hospitalizację chorych nawet do 60 proc. Roche twierdzi także, że badania, na których oparł swoje wyniki, są solidne. Przeprowadził je szwajcarski naukowiec prof. Laurent Kaiser i Roche właśnie na jego wyniki się powołuje, mówiąc o blisko 60 proc. krótszym okresie hospitalizacji ludzi z A/H1N1 ? podaje TVN24.

Brytyjska służba zdrowia w lipcu bieżącego roku zwróciła się do grupy naukowców zajmujących się weryfikowaniem takich naukowych danych ? Cochrane Collaboration ? by te wyniki sprawdzili. Cochrane zwrócił się do profesora Kaisera o udostępnienie danych. Kaiser odpowiedział jednak, że dokumentów potwierdzających skuteczność Tamiflu nie posiada ? oddał je Roche. Firma farmaceutyczna nie przekazała jednak dokumentacji naukowcom.

Wobec tego badacze z Cochrane stwierdzili:

? Nie znaleźliśmy żadnych przekonujących dowodów, że Tamiflu jakkolwiek wpływa na hospitalizację czy choroby płuc ? stwierdził dr Tom Jefferson z Cochrane.

Tylko w tym roku, podaje Channel 4, Roche zarobi na Tamiflu ponad 1,5 miliarda funtów.

TVN24, Channel 4, British Medical Journal/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>