Tai chi zmniejsza ryzyko upadków u osób po udarze.

Zajęcia tai chi korzystnie wpływają nie tylko na równowagę psychiczną, ale także fizyczną u pacjentów, którzy przeszli udar mózgu – wynika z badań zaprezentowanych podczas międzynarodowej konferencji American Stroke Association, która odbywa się w dniach 6-8 lutego w Honolulu.
„Po udarze upadki zdarzają się siedmiokrotnie częściej niż u zdrowych osób. Wiąże się to z większym ryzykiem złamań, ograniczonej mobilności oraz lękiem przed upadkiem, który może prowadzić do izolacji społecznej i uzależnienia od innych osób. Tai chi skutecznie poprawia równowagę statyczną i dynamiczną, wzmacnia mięśnie oraz poprawia elastyczność i wytrzymałość, co w dużym stopniu pomaga zapobiegać upadkom. Do korzyści natury psychospołecznej zaliczyć należy mniejsze ryzyko depresji, lęku i stresu oraz lepszą jakość życia” – mówiła dr Ruth E. Taylor-Piliae z Uniwersytetu w Arizonie (USA).

W badaniach wzięło udział 89 pacjentów po udarze, głównie niedokrwiennym, których średnia wieku wynosiła 70 lat. 30 uczestników praktykowało tai chi, 31 uczestniczyło w programie treningowym, a 28 korzystało jedynie ze standardowej opieki. Dwie pierwsze grupy badanych ćwiczyły trzy razy w tygodniu przez godzinę.

W ciągu trzech miesięcy obserwacji odnotowano w sumie 34 upadki, spowodowane najczęściej potknięciem lub poślizgnięciem się w domu, z czego 5 w grupie tai chi, 14 w grupie fitness i 15 w grupie osób niećwiczących.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>