Szympansy lubią afrykańską i hinduską muzykę.

Szympansy nie przepadają za muzyką zachodnią, ale sprawia im przyjemność słuchanie utworów o nieregularnym rytmie, charakterystycznym dla muzyki hinduskiej i afrykańskiej – czytamy w „Journal of Experimental Psychology”. Badacze z Uniwersytetu Emory (USA) doszli do wniosku, że szympansy wykazują określone preferencje co do typu muzyki – chętnie słuchają utworów o urozmaiconym, nieregularnym rytmie wywodzących się z Afryki i Indii, ale unikają melodii japońskich, których kompozycja zawiera silne, regularne bity, typowe dla utworów zachodnich (amerykańskich i europejskich).

Już poprzednie badania wykazały, że szympansy nie przepadają za muzyką Zachodu – wolą posiedzieć w ciszy.

„Chociaż poszczególne gatunki muzyki Zachodu, jak pop, blues, czy muzyka klasyczna, brzmią różnie w naszych uszach, tak naprawdę charakteryzują się takimi samymi wzorcami muzycznymi i akustycznymi” – mówią autorzy eksperymentu.

Najwidoczniej takie wzorce nie odpowiadają naszym krewniakom.

„Szympansy mogą postrzegać silne, przewidywalne wzorce rytmiczne jako zagrażające, bo pokazy dominacji u tych zwierząt zazwyczaj składają się z powtarzalnych rytmicznych dźwięków, jak tupanie, klaskanie, czy stukanie w obiekty” – tłumaczy Frans de Waal, jeden z badaczy.

Stwierdzono, że małpy chętnie słuchają melodii hinduskich i afrykańskich o nieregularnych wzorcach rytmicznych. Podczas odtwarzania tego typu utworów sadowią się na wybiegu w takim miejscu, aby jak najlepiej słyszeć muzykę. Jednak w momencie, gdy z głośników zaczyna dobiegać piosenka japońska, uciekają jak najdalej. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>