Szwedzkie badanie: spaliny osłabiają wydolność płuc u dzieci.

Wdychanie zanieczyszczeń związanych z ruchem ulicznym w niemowlęctwie jest związane z obniżoną wydolnością układu oddechowego u dzieci do lat ośmiu, szczególnie alergików – wynika z nowego szwedzkiego badania.
„Poprzednie badania wykazały, że dzieci są wysoce podatne na wpływ zanieczyszczonego powietrza i sugerowały, że wdychanie go we wczesnym życiu może być szczególnie szkodliwe” – powiedział badacz Goeran Pershagen z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. – W naszym badaniu na dużej grupie szwedzkich dzieci narażenie na zanieczyszczenia pochodzące z ruchu ulicznego w niemowlęctwie było związane ze zmniejszoną wydolnością płuc w wieku ośmiu lat. Szczególnie dotyczyło to chłopców, dzieci cierpiących na astmę i alergików”. Szczegóły dotyczące badania opisano w magazynie „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

W badaniu wzięło udział ponad 1,9 tys. dzieci, które obserwowano od narodzin do wieku ośmiu lat, m.in. poprzez spirometrię i pomiary immunoglobulin E. Oszacowano też koncentrację zanieczyszczeń poprzez modele dyspersji i symulacje rozprzestrzeniania się cząsteczek zanieczyszczeń w atmosferze.

Okazało się, że najbardziej negatywny wpływ miało wdychanie zanieczyszczeń w pierwszym roku życia w przypadku dzieci cierpiących na alergię, chłopców i astmatyków. Bycie narażonym na spaliny po pierwszym roku życia wydawało się mieć już mniejszy wpływ na późniejsze dysfunkcje ze strony układu oddechowego.

Badanie miało jednak pewne ograniczenia – podał serwis EurekAlert. Pomiary poziomu zanieczyszczeń były przeprowadzone jedynie w 2004 roku, a na następne lata jedynie ekstrapolowane, więc możliwe są odchylenia od rzeczywistości. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>