Szwecja: bez papierowych recept i listy refundacyjnej.

Pacjent w Szwecji po wizycie u lekarza udaje się do dowolnej apteki i na podstawie okazanego prawa jazdy dotrzymuje lekarstwa oraz instrukcję ich stosowania. Wcześniej lekarz wpisuje niezbędne dane do centralnego komputera – czytamy na portalu interia.pl.
System automatycznie, tylko na podstawie numeru PESEL (Personnummer), ustala ile pacjent ma zapłacić za wizytę i lekarstwa. Istnieją tylko dwie formy płatności: 100 proc. lub nic.
Papierowe recepty Szwedzi wycofali już w latach 90. Obecnie, gdy pacjent potrzebuje kolejnego opakowania leku, dzwoni do lekarza lub przychodni, a następnie udaje się prosto do apteki. System ograniczył liczbę wizyt w przychodniach o połowę – informuje portal interia.pl.

Każdy mieszkaniec Szwecji, bez względu na obywatelstwo, jest ubezpieczony i nie wiąże się to z obowiązkiem płacenia składki zdrowotnej w przypadku niepracujących. Nie istnieją listy refundacyjne, ponieważ obowiązuje zasada, że ten, kto częściej lub dłużej choruje, płaci mniej.

Więcej: www.interia.pl , Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>