Szwajcaria: akcja chleb z różą.

Szwajcarska organizacja charytatywna Wielkopostna ofiara (The Swiss Catholic Lentem Fond) podsumowała dwie doroczne kampanie ekumeniczne Chleb dla wszystkich oraz Róża. W akcjach solidarności z potrzebującymi uczestniczyło ponad 1300 europejskich parafii katolickich oraz liczne wspólnoty protestanckie. Do sprzedaży przygotowano 160 tys. kwiatów róży oraz 80 tys. bochenków chleba. Fundusze uzyskane w ramach tej kampanii szwajcarscy katolicy przekażą na dzieła miłosierdzia w Peru i Burkinie Faso.

Celem akcji Chleb dla wszystkich było uświadomienie Europejczykom skali głodu na świecie. Organizacja przypomina, że na brak żywności cierpi ponad 1 mld ludzi na kuli ziemskiej. Paradoksem jest, że 70 proc. z nich mieszka na wsi, gdzie produkowana jest żywność.

Wielkopostna ofiara prowadzi 350 projektów charytatywnych w 14 krajach Trzeciego Świata. Najczęściej dotyczą one wsparcia dla rejonów wiejskich, by zdobywały niezależność ekonomiczną i samowystarczalność, ale też, by dokonywały skoku cywilizacyjnego. W Europie organizacja prowadzi kampanie uświadamiające konsumentów, by w czasie zakupów wybierać produkty pochodzące z tzw. sprawiedliwego handlu. Największym zagrożeniem dla rolnictwa Trzeciego Świata są subsydia rolne Unii Europejskiej i USA, które zaniżają koszty produkcji. Biedne kraje nie są w stanie konkurować z dotowanym rolnictwem.

se/int

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>