Sztuczny śnieg nad Pekinem. Chińczycy walczą z suszą.

Trwające od wtorku opady śniegu w Pekinie są efektem ostrzeliwania chmur rakietami z pobudzającym tworzenie się kryształów wodnych jodkiem srebra – poinformowały w czwartek władze. Sztuczne wywoływanie opadów podjęto dla złagodzenia skutków suszy, która od trzech miesięcy panuje w co najmniej 12 prowincjach Chin.
„Ponad 500 ładunków jodku srebra o rozmiarach papierosa zostało rozsianych w chmurach przez 28 znajdujących się w mieście wyrzutni rakiet meteorologicznych” – powiedział cytowany przez agencję Xinhua zastępca dyrektora pekińskiego Ośrodka Dowodzenia Modyfikowaniem Pogody Zhang Qiang.

Jak pisze agencja Associated Press, Chiny stosowały podobne metody w przeszłości, ale naukowe dowody na ich skuteczność są skąpe. Chiński rząd informował, iż dzięki użyciu jodku srebra deszcz nie zakłócił ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Według pekińskiego biura meteorologicznego, opady śniegu ustaną w czwartek wieczorem. Do walki z zaspami i gołoledzią służby miejskie skierowały ponad 7,5 tys. ludzi i 2200 pojazdów. DMI

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>