Sztuczna nerka dla małych dzieci.

Zminiaturyzowane urządzenie do dializy, popularnie zwane sztuczną nerką, ma być lepiej dostosowane do potrzeb małych dzieci z niewydolnością nerek – informuje pismo „Lancet”. Podczas dializy, z krwi pacjenta usuwa się nadmiar wody oraz szkodliwych substancji, na przykład mocznika – tak jak dzieje się to w przypadku prawdziwej nerki.

 

Sztuczne nerki przeznaczone dla dorosłych pacjentów mogą powodować komplikacje, jeśli podłącza się do nich bardzo małe dzieci. Łatwo o usunięcie z organizmu dziecka zbyt dużej ilości płynu (co prowadzi do odwodnienia i zbyt niskiego ciśnienia tętniczego), albo też przeciwnie – pozostawienia nadmiaru wody, skutkującego obrzękami i zbyt wysokim ciśnieniem.

 

Prof. Claudio Ronco ze szpitala San Bortolo w Vicenzie (Włochy) zaprojektował i zbudował specjalną maszynę do dializowania noworodków i małych dzieci (o wadze od 2 do 10 kilogramów). Urządzenie nazwano „Carpe Diem”, co oznacza po łacinie „chwytaj dzień” i jest cytatem z Horacego, a zarazem skrótem od angielskiego „cardio-renal pediatric dialysis emergency machine”.

 

Miniaturową sztuczną nerkę przetestowano między innymi na ważącym 2,9 kilograma wcześniaku z niewydolnością wielu narządów po skomplikowanym porodzie – w tym przypadku działanie własnych nerek udało się przywrócić po 20 dniach, a po 50 dniach dziecko opuściło szpital.

 

Prof. Ronco ma nadzieję, że wkrótce zostaną opracowane także specjalne cewniki czy płyny dializacyjne, lepiej odpowiadające potrzebom noworodków.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>