Szpital w Ameryce koło Olsztyna ma nowe skrzydło za 7 mln zł.

W Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce koło Olsztyna otwarto w czwartek nowe, pięciopiętrowe skrzydło. Jego budowa trwała pięć lat i kosztowała ponad 7 mln zł. Szpital w Ameryce to jedna z największych w kraju placówek rehabilitacyjnych dla dzieci. Jak powiedział w czwartek PAP dyrektor szpitala rehabilitacyjnego w Ameryce Roman Lewandowski, rozbudowa pozwoliła na poszerzenie oferty przeprowadzanych w szpitalu zabiegów i operacji.

„W nowym budynku znalazł się m.in. blok operacyjny do przeprowadzania zabiegów w ramach chirurgii jednego dnia. Przeprowadzane w nim będą m.in. zabiegi mało inwazyjne np., artroskopie stawów barkowych czy kolanowych” – powiedział Lewandowski. Jak dodał, udało mu się zakontraktować te zabiegi z NFZ zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W nowym skrzydle szpitala znalazły się także sale do pobytu dziennego dla 65 osób oraz przyszpitalna szkoła, w której dziennie uczy się nawet 100 uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych.

„Dotychczas szkolne klasy były za małe do potrzeb; były porozrzucane po oddziałach. Teraz są to sale na przyzwoitym poziomie” – ocenił Lewandowski i dodał, że do sal, w których kiedyś odbywały się zajęcia, teraz będzie można wstawić łóżka.

W miejscu nowego skrzydła stał przed modernizacją stary, 1,5-piętrowy budynek. W czasie remontu zburzono w nim stropy, wzmocniono ściany i dobudowano kolejne piętra. Prace remontowe i budowlane trwały od 2008 r. i kosztowały ponad 7 mln zł; Urząd Marszałkowski w Olsztynie dofinansował inwestycję kwotą 4,5 mln zł, a na 1,5 mln zł szpital w Ameryce zaciągnął kredyt. Pozostałe pieniądze stanowiła dotacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków własnych szpitala w Ameryce.

Szpital w Ameryce ma 196 łóżek i jest jedną z największych w kraju placówek tego typu dla dzieci. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>