Szpital MSW: hospitalizowani Ukraińcy wymagają opieki okulistycznej.

Czterech obywateli Ukrainy, którzy trafili na leczenie do Warszawy ma obrażenia twarzy; wymagają opieki okulistycznej dowiedziała się w czwartek wieczorem PAP w szpitalu MSW, do którego trafili mężczyźni. „Dokumentacja medyczna, którą otrzymaliśmy od strony ukraińskiej była niekompletna. Ze wstępnych informacji uzyskanych od strony ukraińskiej wynika, że są to urazy oczu. Jest potrzeba ponownego przebadania tych pacjentów” – powiedział PAP rzecznik prasowy Służby Zdrowia MSW Jarosław Buczek.

Dodał, że jeszcze w czwartek lekarze mają podjąć decyzje co do dalszego przebiegu leczenia. „Zostanie podjęta decyzja, czy jest konieczność pilnej operacji, czy też zostaną podjęte inne działania medyczne” – powiedział Buczek.

Zaproszenie Ukraińców na leczenie w Polsce to wspólna inicjatywa resortów: Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych i Zdrowia.

Kierując się pobudkami humanitarnymi Polska zaprosiła na leczenie czterech obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku zajść, do których doszło w Kijowie w styczniu br. W czwartek 6 lutego przyjechali oni do naszego kraju” – poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski w komunikacie.

Rzecznik MSW Paweł Majcher podał, że mężczyźni przebywają w szpitalu MSW przy ul. Wołoskiej. Zapewnił, że Polska jest gotowa na przyjęcie kolejnych osób poszkodowanych w wyniki protestów, do których doszło w ostatnich tygodniach na Ukrainie.

Na Ukrainie od listopada trwa kryzys polityczny po odmowie podpisania przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, pod naciskiem Rosji, umowy stowarzyszeniowej z UE. Po użyciu siły przez władze początkowo pokojowe protesty zmieniły się w antyrządowe zamieszki z żądaniem dymisji prezydenta. Zginęło sześć osób, a w Brukseli i niektórych innych stolicach UE słychać pierwsze ostrzeżenia, że na Ukrainie może dojść do rozwiązania siłowego i Unia powinna się przygotować na przyjęcie uchodźców.

Zdaniem opozycji dla uregulowania kryzysu należy przywrócić konstytucję w kształcie z 2004 roku, zgodnie z którą na Ukrainie obowiązywał system parlamentarno-prezydencki. W 2010 roku, gdy do władzy doszedł Janukowycz, Trybunał Konstytucyjny uznał, że zmiany ograniczające władzę prezydenta na rzecz parlamentu zostały uchwalone w 2004 roku wbrew procedurom.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>