Szkodliwe związki chemiczne opóźniają zajście w ciążę.

Pary w wysokim stopniu narażone na działanie polichlorowanych bifenyli (PCB) dłużej starają się o dziecko niż pary, w przypadku których ekspozycja jest mniejsza – wynika z badań naukowców z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA. Ich wnioski przytoczone zostały na łamach pisma „Environmental Health Perspectives”. PCB to związki chemiczne wykorzystywane m.in. jako materiały izolacyjne w kondensatorach, dodatki do klejów i tworzyw sztucznych, a także środków owadobójczych czy jako plastyfikatory i impregnaty. Często obecne są w wodzie i glebie, gdzie mogą przetrwać dziesięciolecia. Choć wiadomo, że związki te są szkodliwe dla organizmu ludzkiego, ich wpływ na płodność nie został jeszcze dokładnie przeanalizowany – podkreślają autorzy badań. By zbadać związek stężenia PCB we krwi z szybkością spłodzenia potomka naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 501 par ze stanów Michigan i Teksas.

Po uwzględnieniu różnych czynników wpływających na płodność, ustalili, że zwiększona ekspozycja na polichlorowane bifenyle i związki z nimi spokrewnione przekładała się na zmniejszenie szans na zajście w ciążę o 18- 21 proc.

Naukowcy nie wykluczają, że późniejsze zajście w ciąże może być związane z ekspozycją również na inne związki chemiczne, dlatego wnioski będą wymagały potwierdzenia. Dodają jednocześnie, że ekspozycję na działanie PCB można ograniczyć poprzez spożywanie mniejszej ilości tłustego mięsa i ryb, gdyż związki te chętnie odkładają się w tkance tłuszczowej.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>