Szczurzy dementor.

Szczurokształtny robot o nieprzyjemnej nazwie WR-3 ma stresować i wpędzać w depresję laboratoryjne szczury – informuje ”New Scientist”.
Robot, którego opracowali japońscy naukowcy z tokijskiego uniwersytetu Waseda ma pomóc w tworzeniu modeli zaburzeń psychicznych, na których można będzie testować nowe leki. Zwierzęta od dawna wykorzystywane są do testowania leków na ludzkie choroby – w tym także zaburzenia psychiczne. Aby wywołać stan odpowiadający depresji, szczury i myszy pozbawia się węchu albo zmusza do długotrwałego pływania. Inne metody opierają się na genetycznej modyfikacji albo wprowadzeniu stresującego otoczenia, ale żadna z nich nie odtwarza ludzkiej depresji w sposób na tyle realistyczny, aby można było badać metody jej leczenia. Zespół Hiroyuki Ishii ma nadzieję osiągnąć cel przy użyciu robota WR-3.

Naukowcy badali zdolność WR-3 do wywoływania depresji u dwóch grup liczących po 12 szczurów, mierząc głębokość depresji skłonnością szczurów do pozostawania w bezruchu. Szczury w grupie A były stale niepokojone przez robota, natomiast w grupie B robot atakował nieregularnie, reagując na ruchy szczurów. Jak się okazało, najbardziej zestresowane były szczury, które po ciągłym niepokojeniu w dzieciństwie w wieku dojrzałym robot atakował nieregularnie.

Twórcy robota zamierzają porównać jego działanie z bardziej konwencjonalnymi metodami indukowania stresu i depresji, na przykład zmuszaniem szczurów do pływania.

Nie wiadomo, czy szczury nie męczyły się na darmo. W międzyczasie badania Junhee Seok ze Stanford University w Palo Alto wykazały, że mysie czy szczurze modele ludzkich chorób – na przykład sepsy, oparzeń i urazów-mogą dawać fałszywe wyniki ze względu na odmienne uwarunkowania genetyczne i inny przebieg np. procesów zapalnych. Możliwe, że z tego powodu kosztujące wiele miliardów dolarów badania okazały się stratą pieniędzy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>