Szczęśliwi rodzice skoncentrowani na dzieciach.

Rodzice, którzy stawiają dobro swojego dziecka ponad swoim, są nie tylko szczęśliwsi, ale i czerpią więcej sensu życia ze związanych z dziećmi obowiązków – wynika z badania opisanego w magazynie „Social Psychological and Personality Science”. „To odkrycie podważa popularny w mediach pogląd, że traktowanie dobra dzieci priorytetowo zagraża dobremu samopoczuciu rodziców” – napisali badacze Claire E. Ashton-James, Kostadin Kushlev i Elizabeth W. Dunn, w odniesieniu m.in. do „helikopterowego rodzicielstwa”, które opisywane jest jako nieustanne krążenie wokół dzieci.

Naukowcy wzięli pod uwagę dwa badania obejmujące w sumie 322 rodziców. W pierwszym dla określenia stylu rodzicielstwa mieli oni uzupełnić specjalną skalę dotyczącą skoncentrowania na dziecku. Potem wypełniali ankietę na temat zadowolenia z życia i posiadania dzieci. Okazało się, że im bardziej rodzice skoncentrowani byli na dziecku, tym deklarowali wyższy poziom szczęścia i poczucie sensu w życiu związane z posiadaniem potomstwa.

W drugim badaniu uczestnicy mieli opowiedzieć przebieg poprzedniego dnia i określić, jak czuli się w trakcie poszczególnych aktywności. Wyniki wskazały, że bardziej skupione na dzieciach osoby miały więcej pozytywnych i mniej negatywnych odczuć, a poza tym widziały więcej sensu w związanych z potomstwem zajęciach. Dodatkowo ich samopoczucie nie pogarszało się w ciągu reszty dnia, co sugeruje, że takie podejście nie szkodzi rodzicom nawet wtedy, kiedy akurat się dziećmi nie zajmują.

„To sugeruje, że im więcej uwagi poświęca się innym, tym więcej szczęścia i sensu się odczuwa. Zatem z tej perspektywy, im więcej rodzice inwestują w dobro swoich dzieci, tym więcej szczęścia i sensu czerpią z rodzicielstwa” – przekonują autorzy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>