Szczęście w miłości to większe zadowolenie ze swojej wagi.

Kobiety będące w udanych związkach są bardziej zadowolone ze swojej wagi – wynika z badań estońskich naukowców. Doktorantka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Tallińskiego (Estonia) Sabina Vatter przeanalizowała przypadki 256 kobiet w wieku od 20 do 45 lat. 71,5 proc. z nich żyło w konkubinatach, 28,5 w związkach małżeńskich. Kobiety odpowiadały na pytania dotyczące masy ciała, stosowanych wcześniej diet, poczucia własnej wartości i obrazu swojego ciała, a także satysfakcji z relacji z partnerami i intymności w związku.

Badaczka zauważyła, że panie, które deklarowały, że są szczęśliwe w związkach, były także zdecydowanie bardziej zadowolone ze swojej masy ciała, i to niezależnie od tego, czy posiadały idealną – według samych siebie – sylwetkę, czy do ideału dużo im brakowało. Kobiety te miały również wyższą samoocenę i były mniej samokrytyczne.

„Okazało się także, że uczestniczki badania, które wcześniej (trochę przed badaniem lub w czasie jego trwania) stosowały diety odchudzające, były mniej zadowolone ze swojej wagi, częściej się ważyły, były mniej pewne siebie i bardziej skrępowane w porównaniu do kobiet nie będących na diecie” – mówi Sabina Vatter.

„Otrzymane wyniki sugerują, że nasze zadowolenie z ciała – z wagi, sylwetki, proporcji itp. – ma więcej wspólnego z tym, na ile szczęśliwi i spełnieni jesteśmy w ważnych dziedzinach naszego życia, np. w związkach romantycznych, niż z rzeczywistym odczytem wagi łazienkowej” – podsumowuje badaczka. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>