Szczepionka przeciw sezonowej grypie też skuteczna.

Pierwsza transza szczepionki przeciw wirusowi grypy A/H1N1, która pojawi się w Polsce, nie będzie dostępna na wolnym rynku. Najpierw będzie zaszczepiony personel medyczny, straż graniczna, staż pożarna i policja. ? W drugim etapie szczepionka pojawi się w wolnym obrocie. Ale kiedy to nastąpi, nie wiem. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ? przyznaje w rozmowie z Gazetą Wyborczą Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Dyrektor Sanepidu informuje, że są wytypowanie przychodnie, gdzie pobierane są wymazy z nosa i z gardła u pacjentów z podejrzeniem grypy. W części wymazów potwierdziła się grypa A/H1N1, ale w równej części występowała grypa sezonowa.

? Warto się zaszczepić na grypę sezonową, by uniknąć zakażenia. Tym bardziej że na dziś objawy tej sezonowej grypy i tej A/H1N1 są bardzo podobne i równie nasilone ? radzi Janusz Dzisko.

Jego zdaniem nie mieszkańcy wschodnich województw nie powinni się obawiać przyjeżdżających do Polski z Ukrainy.

? Monitorujemy pacjentów wjeżdżających do Polski. Rozdajemy ankiety, ulotki i pytamy o stan zdrowia. To jest pierwsze sito. Jeżeli pojawi się ktoś z objawami grypy, są izolatki, jest lekarz, który oceni, czy pacjent bez żadnych ograniczeń może wjechać do kraju czy nie ? tłumaczy Dzisko.

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>