Szczecin: przeszczep wątroby po zatruciu grzybami.

Mężczyźnie, który zatruł się muchomorem sromotnikowym, jeszcze w czwartek (16 sierpnia) w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie zostanie przeszczepiona wątroba.
Jak poinformował dr Mariusz Pietrzak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, przeszczep wątroby będzie wykonany jeszcze w czwartek (16 sierpnia), bo stan mężczyzny jest ciężki i nie można zwlekać. Natomiast stan kobiety, która również zjadła trujące grzyby, poprawia się.
Kobieta i mężczyzna w stanie ciężkim trafili do szczecińskiego szpitala z placówki w Poznaniu we wtorek (14 sierpnia). Trzecia osoba, która także zjadła trujące grzyby, pozostała na oddziale toksykologii w poznańskim szpitalu.

Według Pietrzaka, są to pierwsze w tym roku przypadki zatrucia grzybami, z jakimi spotyka się w swoim szpitalu. Co roku szczeciński szpital przyjmuje kilku pacjentów z objawami takiego zatrucia. W 2011 roku wykonano jeden przeszczep wątroby.

Według danych raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2011 roku odnotowano 32 przypadki zatrucia różnymi grzybami, w tym 20 muchomorem sromotnikowym. Dużo więcej zatruć było w 2010 roku – aż 80, z czego 43 spowodował muchomor sromotnikowy. Pozostałe grzyby, które są odpowiedzialne za zatrucia, to m.in. piestrzenica kasztanowata i muchomor czerwony.

W 2010 roku przez trujące grzyby zmarło w Polsce siedem osób, w 2011 roku nie zanotowano śmiertelnych zatruć.

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>