Szansa na skuteczne leczenie raka!

Potencjalny lek przechodzący właśnie testy pod kątem leczenia raka sutka i płuc, w badaniach przedklinicznych okazał się skuteczny w hamowaniu rozwoju raka mózgu i prostaty – informują naukowcy z USA na łamach pism „Clinical Cancer Research” oraz „International Journal of Cancer”. Działanie leku o nazwie imetelstat lub GRN163L badano na razie w hodowli izolowanych komórek ludzkich oraz na gryzoniach. Jak podkreśla doktor Jerry Shay z UT Southwestern Medical Center, główny autor prac, wyniki badań są bardzo obiecujące ponieważ lek atakuje nie tylko skupiska komórek nowotworowych, ale również pojedyncze komórki macierzyste raka, które są w największym stopniu odpowiedzialne za wzrost guzów nowotworowych.

Badanie działania leku na rozwój glejaka, najbardziej złośliwego ze wszystkich nowotworów mózgu występujących u dorosłych, przeprowadzono na myszach wykazało, że GRN163L pokonuje barierę krew mózg, co jest szczególnie istotne ponieważ wiele leków nie przedostaje się z krwiobiegu do mózgu, co znacznie utrudnia leczenie guzów ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto jak tłumaczy doktor Shay nowe lekarstwo zaburza działanie ścieżki sygnałowej aktywnej w większości rodzajów nowotworów.

Naukowcy badali telomery – rodzaj zabezpieczających nakładek na końcówki DNA, które określają maksymalną liczbę podziałów komórki. Telomery skracają się podczas każdego z podziałów, także kiedy struktury te osiągną swoją minimalna długość komórka przestaje się dzielić. W komórkach raka enzym o nazwie telomeraza odbudowuje skracające się telomery, przez co komórka może dzielić się w nieskończoność – zyskuje nieśmiertelność.

Nowy lek hamuje działanie telomerazy. Obecnie jest już badany klinicznie pod kątem leczenia raka sutka i płuc oraz przewlekłej białaczki limfocytarnej.

W pracy dotyczącej działania nowego leku na glejaka wykazano, że imetelstat blokuje działanie telomerazy w izolowanych komórkach macierzystych raka, często zabijając je. Połączenie imelestatu z radioterapią podnosi jego skuteczność. Naukowcy wszczepili też myszom ludzkie komórki macierzyste i zaobserwowali, że lek dociera do mózgu oraz blokuje aktywność telomerazy w tkance nerwowej.

Podczas badania raka prostaty, naukowcy wyizolowali komórki macierzyste raka z guza prostaty i stwierdzili, że imetelstat hamuje aktywność telomerazy, co powoduje znaczące skracanie się telomerów. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>