System wspomagający pracę lekarzy i farmaceutów.

System wspomagania decyzji lekarskich odnośnie interakcji i działań niepożądanych leków wprowadził na polski rynek Nickel Technology Park Poznań (NTPP). Według jego twórców, ma on usprawnić pracę lekarzy i farmaceutów oraz zwiększyć bezpieczeństwo polskich pacjentów. Amerykańskie statystyki wskazują, że błędy w terapii farmakologicznej są jedną z pięciu najważniejszych przyczyn śmierci.

Oferowana przez system baza danych ma umożliwić lekarzowi lub farmaceucie wielokrotnie szybszą analizę działań i interakcji leków, niż w przypadku zwykłego studiowania opisu specyfików.

„Czas, który poświęca się na znalezienie dwóch leków i zapoznanie się z ich specyfikacją to, w przypadku tradycyjnych źródeł, około 5-7 minut. W przypadku korzystania z naszych produktów, znalezienie interakcji dwóch leków wraz z rekomendacjami zajmuje tylko minutę” – poinformował PAP dyrektor ds. rozwoju NTPP i prezes spółki Medibase Piotr Kwiatek.

Wyjaśnił, że system pozwala zmniejszyć ryzyko terapii farmakologicznych związanych z niewłaściwie dobranymi lekami.

Rozwiązanie takie od lat wykorzystywane jest w szpitalach, placówkach opieki zdrowotnej oraz aptekach w Europie Zachodniej. Dzięki dostępnej bazie danych można oszacować ryzyko działań niepożądanych oraz interakcji leków.

Kolejne bazy: to wsparcie decyzji stosowania leków podczas ciąży i karmienia, niewydolności nerek, niewydolności wątroby oraz interakcji leków roślinnych.

Jak poinformował Adam Nykiel, kierownik projektu Medibase, system został stworzony przez zespół lekarzy specjalizujących się w farmakologii i interakcji leków, we współpracy m.in. z Karolinska Institutet oraz z Urzędem Rejestracji Leków w Sztokholmie.

Podkreślił, że według danych z rynku amerykańskiego, błędy w terapii farmakologicznej są jedną z pięciu najważniejszych przyczyn śmierci w USA.

„Z powodu niepożądanych skutków interakcji leków każdego roku umiera tam ponad 100 tys. pacjentów, a system opieki zdrowotnej ponosi dodatkowe koszty w wysokości do 4 mld dolarów. W Polsce, w której funkcjonuje obecnie prawie 800 szpitali publicznych i prywatnych, wydatki placówek medycznych z tego tytułu można wstępnie szacować na kwotę 700 mln zł” – podał Nykiel.

System składa się z pięciu baz leków, które można integrować z portalami, systemami IT aptek czy urządzeniami mobilnymi.

Według jego twórców, Medibase może wesprzeć w pracy lekarzy w klinikach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, farmaceutów oraz lekarzy prowadzących indywidualne praktyki medyczne. Do tej pory udostępniono dwie pierwsze zintegrowane bazy: jedna zawiera 16 tys. interakcji leków, druga – ostrzeżenia o działaniu niepożądanym 1,4 tys. leków.

Kolejne bazy będą dostępne od czerwca.

Nickel Technology Park Poznań (NTPP) to pierwszy w Polsce niepubliczny park technologiczny, oddany do użytkowania w 2006 roku. Działa w Złotnikach koło Poznania.

Spółka Medibase to przedsięwzięcie wspierane przez NTPP oraz Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Siedziba firmy znajduje się na terenie podpoznańskiego parku. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>