Syntezator mowy IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom.

Polski syntezator mowy IVONA 2 zostanie zainstalowany na wszystkich komputerach w szkołach dla niewidomych i słabowidzących uczniów w całej Polsce. Program ten pomoże uczniom obsługiwać komputer: przeglądać strony internetowe, odczytywać mejle i fragmenty ebooków.
„Dla osób z dysfunkcją wzroku, syntezator mowy w komputerze to jedyny sposób na korzystanie z zasobów internetu, szybką komunikację i normalną pracę” – powiedział Łukasz Osowski, prezes firmy IVO Software, która stworzyła syntezator. „Poza tym IVONA 2 można uczyć się języków obcych i komunikować z całym światem” – dodał.

Jak przypomniał, oferta firmy dla szkół z niewidomymi uczniami wiąże się z przypadającym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski, przypominającym o potrzebach osób niewidomych, które jednocześnie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym.

W zestawie oprogramowania IVONA 2 znajduje się osiem głosów (cztery polsko- i cztery anglojęzyczne) oraz program IVONA Reader ułatwiający aktywne korzystanie z internetu, słuchanie książek, a także tworzenie audiobooków. „Program ten pozwoli uczniom na odczytywanie tekstów np. fragmentów ebooków lub mejli, które otrzymują od swoich kolegów” – tłumaczył w rozmowie z PAP Marcin Przybylski z IVO Software.

Do zestawu dołączony jest też program odczytujący zawartość ekranu (tzw. screenreader NVDA). Jego działanie polega na tym, że gdy niewidoma osoba najedzie kursorem na dany fragment ekranu, to z głośników komputera usłyszy informację o tym, w którym miejscu znajduje się kursor. „Czyli jeżeli niewidomy uczeń najedzie myszką na zakładkę +mój komputer+, to usłyszy +mój komputer”, jeżeli na +pulpit+, to +pulpit+ itd.” – mówił PAP Przybylski.
Pakiet z oprogramowaniem IWONA 2 zostanie przesłany bezpłatnie każdej szkole z niewidomymi lub słabowidzącymi uczniami. „Wystarczy się do nas zgłosić, a nasza firma pomoże w instalacji syntezatora” – zapewnił Przybylski.

Syntezator mowy IVONA 2 zawiera ponad 20 tys. reguł wymowy języka polskiego, dzięki czemu czytane słowa, zdania, a nawet całe artykuły i książki brzmią prawie tak naturalnie i płynnie, jakby były czytane przez lektora. Program ten jest w stanie odczytywać wiele skomplikowanych zjawisk językowych: daty, adresy, liczebniki, skróty, akcenty w słowach, a także intonację zdań. NNO
PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>