Symulator operacji serca z puszki po cukierkach.

Brytyjski kardiochirurg dr Abdullrazak Hossien wymyślił kieszonkowy symulator operacji serca, który można zrobić z metalowej puszki po cukierkach – informuje serwis ”BBC News/Health”. Urządzenie pozwalające „na sucho” przećwiczyć operację pnia aorty, przez który z lewej komory serca płynie krew zaopatrująca cały organizm, zostało nagrodzone w konkursie związanym z tegoroczną konferencją kardiochirurgiczną w Wiedniu (EACTS).

Jak twierdzi pracujący w szpitalu w Swansea wynalazca, intensywnie myślał nad swoim wynalazkiem przez ponad pół roku, niekiedy nawet zapominając o posiłkach. Prototyp wykonał we własnym garażu. Koszty niezbędnych materiałów wyniosły tylko około 95 pensów (wystarczyło kupić puszkę cukierków i kawałek syntetycznego materiału udający aortę). „Aby dokonać wynalazku, potrzebujesz wyobraźni i stosu rupieci” – cytuje sławnego wynalazcę Thomasa Edisona dr Hossien.

Szkolący się chirurg może nosić symulator stale przy sobie i ćwiczyć w wolnych chwilach w domu, w pociągu czy w samolocie. Znana firma wytwarzająca sprzęt medyczny podejmie seryjną produkcję wynalazku.

Dołączona płyta DVD prezentuje różne metody operowania – od najprostszych do najbardziej wyrafinowanych. To sprawia, że symulator budzi zainteresowanie zarówno początkujących, jak i zaawansowanych lekarzy.

Nagrodę w wysokości 3000 euro dr Hossien przeznaczył na pomoc humanitarną dla Syrii.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>