Swój lgnie do swego, czyli małpia przyjaźń.

Szympansy dobierają przyjaciół, kierując się podobieństwem osobowości – twierdzą austriaccy i szwajcarscy eksperci w dziedzinie biologii poznawczej, publikujący w „Evolution and Human Behaviour”. Podobnie jak ludzie, również wiele zwierząt nawiązuje bliskie i trwałe przyjaźnie. Do niedawna nie było jednak wiadomo, skąd się takie szczególne więzi biorą.

Jorg Massen z Uniwersytetu w Wiedniu (Austria) i Sonja Koski z Uniwersytetu w Zurichu (Szwajcaria) zmierzyli osobowości szympansów żyjących w dwóch ogrodach zoologicznych. Wykorzystali do tego wyniki eksperymentów i wieloletnich obserwacji zachowania szympansów.

Zwracali również uwagę na to, które osobniki najczęściej siadywały w bliskim kontakcie – tak, że dosłownie, fizycznie się stykały. „Jest to wyraźny znak przyjaźni wśród szympansów” – tłumaczy Massen, cytowany na stronie wiedeńskiego uniwersytetu. Później naukowcy sprawdzali, czy te szympansy, które często razem siadywały, mają podobne typy osobowości.

„Zwłaszcza w przypadku niespokrewnionych przyjaciół okazało się, że małpy najbardziej towarzyskie i śmiałe preferowały towarzystwo innych, bardzo towarzyskich i śmiałych osobników, podczas gdy nieśmiałe i mniej towarzyskie spędzały czas z innymi, równie powściągliwymi i nieśmiałymi” – zauważa badacz. Zdaniem Massena i Koski tak wyraźna skłonność do osobników podobnych może być adaptatywna. Kiedy bowiem partnerzy mają podobne skłonności do określonych zachowań i stanów emocjonalnych, lepiej im się współpracuje.

Zdaniem autorów publikacji obserwacje szympansów przypominają pewne zachowania ludzi, którzy najczęściej zaprzyjaźniają się z osobami równie ekstrawertycznymi, co oni sami, podobnie przyjacielskimi lub odważnymi. „Wydaje się, że tym, co spaja przyjaźnie szympansów i ludzi, jest podobieństwo pod względem towarzyskości i śmiałości. Można podejrzewać, że preferencja do znajdywania przyjaciół na swój własny obraz pojawiło się już u naszego ostatniego wspólnego przodka” – mówi Massen. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>