Światowy Dzień Cukrzycy.

14 listopada przypadał Światowy Dzień Cukrzycy, choroby, która – według ONZ – jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia, równie poważnym co AIDS. Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru – glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi – bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 procent na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym.

Główne cele leczenia cukrzycy to zapobieganie ostrym powikłaniom (jak kwasica ketonowa czy ciężkie niedocukrzenie), profilaktyka rozwoju przewlekłych powikłań (nefropatii, retinopatii i chorób układu sercowo-naczyniowego) oraz zapewnienie pacjentom jakości życia możliwie najbardziej zbliżonej do sposobu życia osób zdrowych – podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej doc. Agnieszka Szadkowska.
„Chorzy na cukrzycę, którzy wiedzą więcej, żyją dłużej” – powiedział w roku 1920 prof. Elliott Joslin, jeden z twórców współczesnej diabetologii. Te słowa nadal są aktualne. Tymczasem – jak mówili uczestnicy konferencji – w Polsce brakuje lekarzy diabetologów, a ze zrobieniem tej specjalizacji są trudności. Jak twierdzą specjaliści, edukacja chorych powinna być obowiązkowa, ponieważ jej brak prowadzi do niebezpiecznych i kosztownych w leczeniu powikłań.

Do ustanowienia w 1991 roku Światowego Dnia Cukrzycy przyczynił się dramatyczny wzrost zachorowań na całym świecie. Jak wynika z szacunków, liczba osób z cukrzycą w najbliższych latach przekroczy 300 milionów.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada – w rocznicę urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem odkrył w roku 1921 insulinę. W tym roku podczas obchodów szczególną uwagę poświęca się chorym na cukrzycę dzieciom i młodzieży – większość z nich ma cukrzycę typu I, związaną z niedoborem insuliny, jednak coraz częściej u dzieci pojawia się także cukrzyca typu II, której sprzyjają objadanie się i brak ruchu.

„Zdarza się, że dziecko, które powinno ważyć 40 kilogramów, utyło do 100 kilogramów” – mówił prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Andrzej Bauman.

Jak wykazały przeprowadzone w roku 2007 badania, w Polsce w latach 1998-2006 nastąpił prawie dwukrotny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu I u dzieci poniżej 15 roku życia. Na szczęście skuteczne leczenie sprawiło, że spadła częstość powikłań.

Podczas konferencji prasowej do zgromadzonych dotarła wiadomość, że Ministerstwo Zdrowia będzie finansować pompy insulinowe dla dzieci (dotychczas za 80 procent pomp płaciła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka). Trwają prace nad refundowaniem osprzętu (igieł, rurek i temu podobnych), na które chory wydaje ok. 300 zł miesięcznie.

W Polsce na leczenie jednego pacjenta z cukrzycą przeznacza się 361 dolarów, podczas gdy na Węgrzech – 557, a w USA – 6231.

Brak właściwego leczenia sprawia, że w Zambii dziecko, które zachorowało na cukrzycę, przeżywa 11 lat, w Mali – 30 miesięcy, w Mozambiku – poniżej roku. Pomóc dzieciom z ubogich krajów ma uruchomiony w roku 2001 program „Life for a Child”.

Światowy Dzień Cukrzycy jest obecnie obchodzony w 155 krajach świata. Z tej okazji ponad 500 sławnych budynków zostanie dziś po zmroku podświetlonych na niebiesko – m.in. warszawski Pałac Kultury i Nauki.

W PKiN zorganizowano konferencję naukową i wręczenie nagród osobom zaangażowanym w walkę z cukrzycą, a także występ zespołu Leszcze, którego lider Jacek Sadowski choruje na cukrzycę od 27 lat. Zostanie także wypuszczonych 1000 niebieskich balonów. Obchodom Światowego Dnia Cukrzycy w Polsce patronuje minister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>