Światowi eksperci ds. wirusa HPV przyjadą do Warszawy.

W Warszawie po raz kolejny spotkają się najwięksi specjaliści z całego świata, zajmujący się wirusem HPV. Kilkuset lekarzy, głównie ginekologów i pediatrów, spotkają w dniach 27 – 29 marca w Warszawie na międzynarodowej konferencji „Znaczenie szczepień przeciw HPV w profilaktyce raka szyjki macicy i innych nowotworów wywoływanych przez wirus brodawczaka ludzkiego”.

To już druga taka konferencja organizowana w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV. Pierwsza odbyła się wiosną 2007 roku. Wówczas gościem specjalnym był profesor Harald zur Hausen.
Jak informują organizatorzy, w tym roku do Warszawy także zaproszeni zostali światowej sławy specjaliści. Swój udział w konferencji potwierdzili między innymi immunolodzy, wirusolodzy i epidemiolodzy. Wśród zaproszonych gości są prof. Margaret Stanley z Uniwersytetu Cambrigde, Luisa Villa z Ludwig Institute for Cancer Research w Sao Paulo w Brazylii czy Xavier Bosch z Institut Catala d’Oncologia IDIBELL w Barcelonie.

„Cieszymy się, że nasza konferencja już po raz drugi przyciąga największe sławy w dziedzinie badań nad wirusem HPV. To dla nas dowód uznania, że również badania prowadzone w Polsce, przyczyniły się do postępu w tej dziedzinie medycyny” – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, profesor Sławomir Majewski.

Konferencję rozpocznie wykład inauguracyjny prof. Margaret Stanley, pt. „HPV – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. W kolejnych dniach uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedzi nie tylko na pytanie, jak zmniejszyć liczbę zachorowań na raka szyjki macicy, ale zastanowią się również nad innymi skutkami zakażeń wirusem HPV. Z opublikowanego w listopadzie 2008 r. przez Centrum Prewencji i Kontroli Chorób w Atlancie zestawienia wynika bowiem, że spośród zdiagnozowanych 25 tys. nowotworów związanych z zakażeniem różnymi typami wirusa HPV, niecałe 11 tys. to rak szyjki macicy. Pozostałe to nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani, odbytu oraz takich narządów płciowych, jak pochwa, srom czy penis.

„Do tej pory większość uwagi świat medyczny skupiał na związku HPV z rakiem szyjki macicy. Za to między innymi prof. Harald zur Hausen otrzymał w 2008 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Teraz jednak nadszedł czas, aby zastanowić się, jak możemy się chronić przed innymi chorobami, za które odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego” – uważa prof. Majewski.

W programie tegorocznej konferencji oprócz wykładów przewidziano również liczne warsztaty dla ginekologów i pediatrów. Kongres odbędzie się w Hotelu Intercontinental w Warszawie.

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>