Światowe osiągnięcie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach za osiągnięcia w dziedzinie telemedycyny otrzymał niezwykle prestiżową Nagrodę XXI Wieku w najstarszym, międzynarodowym konkursie wyróżniającym osoby i organizacje wykorzystujące technologie informatyczne dla dobra społeczeństwa. Wyróżnienie, w kategorii Ochrona Zdrowia, wręczono w Waszyngtonie. „Udało się dogonić świat. Wiele zrobiliśmy nie tylko 600 lat temu, ale i obecnie” – mówił 15 lipca (w dniu 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem), podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej, prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor ośrodka.

Szczególnie wybiegające w przyszłość są dokonania ośrodka w dziedzinie telemedycyny. W 2009 r. powstała Ogólnopolska Sieć Telerehabilitacji Słuchowej, która ma docelowo obejmować 20 ośrodków w kraju. Sieć, dzięki odpowiedniej aparaturze i łączom internetowym, umożliwia pacjentom po wszczepieniu implantów korzystanie z opieki specjalistów z Kajetan w pobliżu miejsca zamieszkania. Profesorowi zdarzyło się już nadzorować przebieg operacji przy pomocy przekazującego obraz telefonu komórkowego, a jeden z zabiegów wszczepiania implantu oglądało jednocześnie 25 tysięcy osób z różnych krajów. Zainstalowane w sali operacyjnej wyposażenie pozwala transmitować obraz wideo w technice 3D.

Uczestnicy spotkania z okazji przyznania nagrody mogli podczas transmisji na żywo – dzięki wielkiemu ekranowi – zajrzeć do lewego ucha 22-latkowi z Radomia, zobaczyć, jak przebiega prowadzona jednocześnie po polsku i po niemiecku nauka niedosłyszącej małej Ani, przyjrzeć się zaawansowanym badaniom nad artykulacją mowy na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, zapytać o samopoczucie pacjentów rehabilitowanych w Łebie. Była też zagraniczna konsultacja dla pacjentów dr Oksany z Odessy na Ukrainie.

„Nie ma problemów z pieniędzmi, sprzętem ani naborem personelu, a żaden pacjent nie skarżył się na ośrodek w Kajetanach” – zaznaczył wiceminister zdrowia, Adam Fronczak. Jak zdradził profesor Skarżyński, jego marzeniem jest powstanie centrum kontynuującego program na skalę światową, co mogłoby być mocnym punktem przyszłorocznej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

18 lat temu, 16 lipca 1992 prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego, przywracającą słuch niesłyszącemu pacjentowi. Aby sprostać ogromnym potrzebom, profesor stworzył w roku 1996 w podwarszawskich Kajetanach Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, obecnie jedną najlepszych w tej dziedzinie placówek na świecie, przeprowadzającą rekordową liczbę operacji poprawiających słuch. W Kajetanach działają zarówno lekarze – otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy), jak i psychologowie, logopedzi, inżynierowie i technicy.

Przykładem dokonań mogą być tegoroczne badania przesiewowe słuchu u dzieci ze szkół podstawowych z terenów wiejskich Polski zachodniej. Wczesne wykrycie wad słuchu w 92 proc. przypadków pozwala uzyskać zadowalające efekty leczenia, cztery razy mniejszym kosztem niż przy leczeniu późnym. Od marca do czerwca 2010 przebadano 95 tys. 411 dzieci w gminach województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Okazało się, że wśród dzieci w wieku 7-12 lat zaburzenia słuchu ma ponad 14 procent badanych. W 70 proc. przypadków rodzice nie zdawali sobie sprawy, że dziecko niedosłyszy. Tymczasem słabe słyszenie znacznie zwiększa ryzyko problemów z nauką. PMW

Szczegółowe informacje na temat nagrody dla Instytutu oraz relację z gali finałowej można znaleźć na stronie internetowej: http://events.computerworld.com/ehome/index.php?eventid=11545&tabid=11520&.

PAP- Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>