Światowa Organizacja Zdrowia: zbyt wysoki poziom cholesterolu leczony niedostatecznie.

Znaczna większość osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu nie otrzymuje właściwego leczenia – podje WHO, powołując się na wyniki największych badań światowych. WHO szacuje, że wysoki poziom cholesterolu ma związek z wysoką zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe, z powodu których rocznie na świecie umiera 17 mln ludzi ? informuje serwis BBC. Dane, na jakie powołuje się Światowa Organizacja Zdrowia, pochodzą z największych na świecie badań porównawczych, które trwały dziesięć lat i swoim zasięgiem objęły 147 milionów ludzi. W latach 1998 ? 2007 WHO zbierało dane na temat poziomu cholesterolu oraz schematów lekowych stosowanych w jego leczeniu u pacjentów w części Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii, Meksyku, Tajlandii i USA.

Analiza uzyskanych danych wykazała, że bardzo wielu pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu, mieszkających w krajach średniozamożnych i wysokorozwiniętych, w ogóle nie jest leczona relatywnie tanimi i łatwo dostępnymi statynami, których użycie znacząco zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru.

Przykładowo: w Tajlandii aż 78% dorosłych, u których wykryto wysoki poziom cholesterolu w ogóle wcześniej nie było diagnozowanych w tym kierunku. Natomiast w Japonii u 53% osób z postawionym rozpoznaniem nie podjęto leczenia.

W Anglii, gdzie sytuacja wygląda nieco lepiej niż w innych krajach, aż dwie trzecie pacjentów, u których wykryto zbyt wysoki poziom cholesterolu nie było wcześniej diagnozowanych w tym kierunku, a ok. 20% z postawionym rozpoznaniem nie było leczonych.

Na tym tle dobrze wypada Meksyk, gdzie zgodnie z uzyskanymi danymi, zdiagnozowanych i leczonych jest 60% wszystkich pacjentów, którzy mają zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Więcej: BBC

BBC/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>