Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): 10 faktów o cukrzycy.

Żyjemy w czasach rosnącej, globalnej epidemii zachorowań na cukrzycę, którą powoduje przede wszystkim nadwaga, otyłość i brak ruchu. Ocenia się, że śmiertelność wśród cukrzyków wzrośnie do poziomu powyżej 50% obecnego stanu w ciągu następnych 10lat. Szczególnie wartość ta zwiększy się o 80% w krajach gdzie ludzie żyją na poziomie powyżej średniego.
Typ 1 cukrzycy charakteryzuje zbyt mała ilość insuliny produkowanej a typ 2 wynika z nieefektywnego wykorzystywania insuliny w organizmie.
Typ 2 cukrzycy jest bardziej powszechny niż typ 1: dotyka prawie 90% całej populacji chorych.
Coraz częściej pojawiają się przypadki cukrzycy typu 2 wśród dzieci – wcześniej było to co najmniej rzadkie – teraz coraz częstsze. W niektórych krajach jest to grupa prawie połowy rozpoznanych cukrzyków.
Trzecim typem cukrzycy jest cukrzyca ciążowa. Charakteryzuje się występowaniem hyperglikemii lub podwyższonym poziomem cukru we krwi co jest pierwszym rozpoznawalnym jej objawem podczas ciąży.
W 2005 roku zmarło 1.1 miliona ludzi na Świecie z powodu cukrzycy. Realna wartość i wpływ cukrzycy na śmiertelność jest większy, ponieważ u wielu chorych na cukrzycę powód odejścia rozpoznaje się jako zawał serca lub uszkodzenie nerek.
80% umierających na cukrzycę obecnie to ludzie zamieszkujący kraje o średniej lub niskiej stopie życiowej.
Zaniedbywanie choroby, połączone z niewystarczająco dostępną infrastrukturą usług medycznych, może prowadzić do komplikacji typu: utrata wzroku, amputacje oraz uszkodzenia nerek.
Cukrzycy można zapobiec. Trzydzieści minut średnio intensywnego wysiłku możliwie codziennie i racjonalne odżywianie połączone z ciągłym zapisywaniem stanu choroby, drastycznie redukuje ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Maciej Stachowiak
maciej.stachowiak@slodkiezycie.pl
www.slodkiezycie.pl

SlodkieZycie.pl
Aleja Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
POLSKA

mobile: +48 501 660 699
telefon: +48 58 782 42 33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>