Światło wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Belgijscy, szwajcarscy i brytyjscy naukowcy zbadali wpływ światła i jego kolorowych wariacji, na przetwarzanie emocji przez mózg. Wyniki badań wskazują, że barwy światła wpływają na sposób, w jaki mózg przetwarza bodźce emocjonalne – informuje University of Liege.
Aktywność mózgu zdrowych uczestników badania została zarejestrowana, kiedy słuchali „gniewnych” i neutralnych odgłosów. Zostali także wystawieni na działanie światła niebieskiego i zielonego.
Niebieskie światło nie tylko zwiększyło reakcje na bodźce emocjonalne w „obszarze głosu” w mózgu i w hipokampie, odpowiedzialnej za pamięć. Doprowadziło także do ściślejszej współpracy pomiędzy obszarem głosu, ciałem migdałowatym – kluczowym obszarem w regulowaniu emocji i podwzgórzem, ważnym dla regulowania biologicznego rytmu przez światło. Wyniki badań wyraźnie wskazują, że niebieskie światło wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Ostre oddziaływanie światła na emocje może różnić się od długotrwałego wpływu na nastrój. Wyniki badań mają jednak ważne konsekwencje dla rozumienia mechanizmów, dzięki którym przez zmianę naświetlenia można poprawić nastrój. Być może będzie można wykorzystać te dane nie tylko w leczeniu światłem, ale także w codziennym życiu, poprzez zwrócenie większej uwagi na oświetlenie w domu i miejscu pracy. NIC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>