Światło ważne dla rozwoju oka u płodu.

Ekspozycja na światło podczas ciąży ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju narządu wzroku – zaobserwowali podczas badań na myszach naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA). Ich wnioski publikuje tygodnik „Nature”. To odkrycie rzuca nowe światło na rozwój siatkówki w życiu płodowym oraz powstawanie naczyniopochodnych uszkodzeń oka, zwłaszcza retinopatii wcześniaków, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty u dzieci. „Wiele z etapów rozwoju oka u myszy następuje po narodzinach. Dlatego zawsze zakładaliśmy, że jeśli światło bierze udział w rozwoju oka, ma ono znaczenie, dopiero gdy gryzonie przychodzą na świat” – mówi współautor badań dr David Copenhagen.

Okazuje się jednak, że światło odgrywa istotną rolę już w życiu płodowym. To dzięki niemu odpowiednia liczba fotonów dociera do płodu i aktywuje białko o nazwie melanopsyna, które współodpowiada za właściwy rozwój naczyń krwionośnych i neuronów siatkówki.

Unaczynienie siatkówki rozpoczyna się w czwartym miesiącu życia płodowego, gdy z komórek mezenchymalnych w siatkówkę zaczynają wrastać pierwsze naczynia włosowate. Retinopatia rozwija się u wcześniaków, jeżeli po porodzie na brzegach prawidłowo rozwiniętych naczyń pojawiają się naczynia o nieprawidłowej budowie, uszkodzone przez wolne rodniki. W konsekwencji siatkówka jest niedotleniona, co sprzyja produkcji czynników wzrostu i nieprawidłowej proliferacji tkanki włóknistej i naczyniowej.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania, by sprawdzić, w jaki sposób ekspozycja na światło wpływa na podatność wcześniaków na retinopatię oraz inne choroby oczu.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>