Światło, które rani!

Połączenia nerwowe pomiędzy światłoczułymi komórkami naszych oczu, aspecyficznymi neuronami w mózgu, są odpowiedzialne za nasilenie bólu pod wpływem światła u osób cierpiących na migreny informują naukowcy z USA na łamach pisma „Nature Neuroscience”. Rami Burstein wraz z kolegami z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie odkrył, że wiele niewidomych osób cierpiących na migrenę unika światła. Jednocześnie naukowcy zaobserwowali, że pacjenci, którzy stracili całe oko lub mają uszkodzone połączenia nerwowe pomiędzy okiem a mózgiem – nie unikają światła.

Na podstawie swoich obserwacji badacze doszli do wniosku, że nasilenie bólu migrenowego pod wpływem światła nie odbywa się w procesie widzenia, ale za pośrednictwem specjalnego rodzaju komórek nerwowych siatkówki oka, które są wrażliwe na światło i biorą udział w regulacji rytmu okołodobowego, ale nie uczestniczą w procesie widzenia.

Żeby sprawdzić tą hipotezę, naukowcy badali szczury, u który bez problemu mogli analizować działanie połączeń nerwowych pomiędzy siatkówką oka, a regionami mózgu odpowiedzialnymi za odczuwanie bólu.
Okazało się, że wypustki (aksony) czułych na światło neuronów siatkówki, wysyłają połączenia do grupy komórek nerwowych we wzgórzu mózgu – regionie odpowiedzialnym za odczuwanie bólu migrenowego. Zdaniem autorów pracy, istnienie takiego połączenia tłumaczy dlaczego światło nasila ból u pacjentów z migreną. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>