Świat naszych lęków.

Życie Duchowe Lato 67/2011 ? Świat naszych lęków
Świat naszych lęków to tytuł letniego numeru kwartalnika ?Życie Duchowe?. We wstępie wprowadzającym w temat numeru o. Jacek Prusak SJ pisze: ?Lęk to uczucie znane każdemu żywemu stworzeniu. W odróżnieniu jednak od zwierząt, ludzie znają jeszcze strach ?drugiego stopnia?, lęk przetworzony społecznie i kulturowo [?]. Kieruje on życiem człowieka niezależnie od tego, czy występuje bezpośrednie zagrożenie?. Czym jest ów lęk i jak go przekraczać pisze w numerze między innymi psycholog Maria Król-Fijewska w artykule Co mówi lęk? Autorka analizuje przykłady sytuacji, które mogą wzbudzić w człowieku nieuzasadniony lęk. Zastanawia się także, dlaczego jedni z nas doznają lęku sporadycznie, inni chronicznie, podkreślając, że w dużej mierze zależy to od poziomu samoafirmacji. ?Im bardziej człowiek gotów jest do akceptacji samego siebie ? pisze Król-Fijewska ? tym bardziej możliwe jest [?], że zdoła ogarnąć swój lęk egzystencjalny?.

O. Stanisław Morgalla SJ analizuje z kolei współczesny lęk przed odpowiedzialnością, z jakim niejednokrotnie spotkać się można u ludzi wkraczających w dorosłość. Zła sytuacja gospodarcza, bezrobocie, wysokie ceny i statystyki mówiące o rosnącej liczbie rozwodów tylko po części tłumaczą postawę wielu młodych: ?życie na garnuszku u rodziców, zwlekanie z formalizowaniem związku, przesuwanie decyzji o potomstwie lub rezygnacja z niego?. Bez powierzchownych ocen autor artykułu stara się zgłębić mechanizm, jaki kryje się za tego typu zachowaniami.

W numerze ponadto:

- artykuł o. Leona Nieściora OMI o miłości, która usuwa lęk w interpretacji św. Augustyna;

- artykuł o. Zdzisława J. Kijasa OFMConv poświęcony Franciszkowi z Asyżu, świętemu, który niczego się nie bał;

- a także refleksja ks. Stanisława Haręzgi zatytułowana Choćbym przechodził ciemną doliną…, w której autor, odpowiedzi na pytanie ?Jak nie poddać się lękowi?? szuka w Piśmie Świętym.

W dziale ?Duchowość Ćwiczeń? publikujemy wybór myśli św. Ignacego Loyoli, między innymi o tym, jak zapobiegać pokusom, unikać próżnowania i dojść do ładu w jedzeniu.

Z kolei w dziale ?Modlitwa i życie? zamieszamy między innymi rachunek sumienia z ośmiu błogosławieństw opracowany przez ks. Alfonsa J. Skowronka.

Zachęcamy także do lektury ?Rozmów duchowych?, a wśród nich wywiadu z o. Ryszardem Wtorkiem SJ, misjonarzem od wielu lat pracującym w Egipcie, który w rozmowie z o. Józefem Augustynem SJ opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce w tym kraju na początku bieżącego roku.

Ponadto w numerze świadectwa, felietony w dziale ?Słowo, obraz, czyn? i recenzje interesujących książek?.

Katarzyna Stokłosa.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>