Swędzenie jest zaraźliwe.

Gdy widzimy, że ktoś się drapie, także odczuwamy swędzenie – potwierdza „British Journal of Dermatology”.
Naukowcy z John Mooores University w Liverpoolu (W. Brytania) oraz uniwersytetu w Manchesterze pokazywali 30 ochotnikom zdjęcia drapiących się osób, mrówek i meszek spacerujących po skórze, chorób skórnych – oraz neutralne zdjęcia przedstawiające motyle czy zdrową skórę. Przy każdym zdjęciu badanych pytano, czy odczuwają swędzenie i jak bardzo jest ono nasilone. Rejestrowano również częstość drapania się. Jak się okazało, kojarzące się ze swędzeniem obrazy rzeczywiście wywoływały swędzenia i skłaniały do drapania. Szczególnie sugestywne były zdjęcia drapiących się innych osób.

Z kolei na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” zespół ekspertów z Hull University (W. Brytania) przedstawił wyniki badań mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Jak się okazało, zarówno gdy widzimy kogoś, kto się drapie, jak i wówczas, gdy sami się drapiemy, aktywowane są te same części mózgu.

Zdaniem autorów badań ich prace przyczynią się do lepszego zrozumienia chorób skóry – wiele z nich powoduje swędzenie – na przykład łuszczyca czy łupież. Można będzie podnieść skuteczność programów leczenia osób z uporczywym świądem, który jest trudną do zniesienia dolegliwością.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>