Susza w Hiszpanii wpłynie na wzrost cen oliwy z oliwek .

Przez suszę plantatorzy z Hiszpanii – największego eksportera oliwy z oliwek na świecie – wyliczyli, że straty w zbiorach mogą wynieść aż 600 tys. ton oliwek. Brytyjski „Guardian” nie pozostawia złudzeń i prognozuje znaczny wzrost cen oliwy z oliwek na sklepowych półkach – pisze Wyborcza.biz.
Ceny hurtowe oliwy wzrosły przez ostatnie trzy miesiące o 62 proc. Zdaniem Filippo Beriona, największego w Wielkiej Brytanii dostawcy oliwy z oliwek, ta tendencja w hurcie musi odbić się na sklepowych cenach – klienci muszą przygotować się na znaczny wzrost cen produktu.

Wzrosty mogą być jeszcze wyższe, tym bardziej że sami plantatorzy nie chcą obecnie sprzedawać swoich produktów za granicę. Czekają na ewentualne kolejne wzrosty cen, aby zarobić jak najwięcej. Obecnie tona oliwy z oliwek kosztuje 2800 funtów.

Wzrostu cen nie powinni odczuć klienci przed końcem roku, bo największe sieci handlowe przyjmą na siebie podwyżki i nie podwyższą cen do Bożego Narodzenia.

 

www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>