Sukces szczepionki przeciwko krztuścowi.

Podawana ciężarnym kobietom szczepionka przeciwko krztuścowi spotkała się w Anglii z bardzo dobrym przyjęciem – informuje serwis BBC News”. Szczepionka została wprowadzona w Wielkiej Brytanii jesienią, aby chronić noworodki przed najgroźniejszą od 20 lat epidemią krztuśca (zwanego kiedyś kokluszem), powodowanej przez bakterie Bordetella pertussis choroby, która u małych dzieci może być śmiertelna. Może prowadzić do zapalenia płuc, uszkodzenia mózgu, utraty wagi i śmierci. Kaszlące dzieci mogą sinieć z powodu braku tlenu. W tym roku w Wielkiej Brytanii na krztusiec zachorowało niemal 10 tys. osób i zmarło 13 dzieci. Noworodki są najbardziej bezbronne, ponieważ zwykle szczepienia przeciw chorobom takim jak krztusiec przeprowadza się dopiero w drugim miesiącu życia.

W ciągu miesiąca od wprowadzenia szczepionki, w Anglii zaszczepiło się aż 18 tys., czyli 44 proc. kwalifikujących się do jej zastosowania ciężarnych kobiet. To wynik lepszy niż w przypadku szczepionki przeciwko grypie.

W organizmie zaszczepionej matki powstają przeciwciała przeciwko bakteriom krztuśca. Część z nich przenika przez łożysko, trafia do organizmu dziecka i chroni je po urodzeniu. Choć jest jeszcze za wcześnie na pełną ocenę skuteczności szczepionki, widać, że liczba zachorowań spada (w sierpniu zachorowało na krztusiec 72 dzieci, we wrześniu – 67, w październiku – 46). (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>