Stymulacja ultradźwiękami poprawia nastrój.

Wibracje w mózgu wywołane przez stymulację ultradźwiękami polepszają samopoczucie psychiczne człowieka bez zauważalnych efektów ubocznych – zawiadamia czasopismo „Brain Stimulation”. Naukowcy z University of Arizona (USA) zaobserwowali, że aplikacja ultradźwięków o określonej częstotliwości w rejonach mózgu odpowiedzialnych za nastrój i świadomość wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie osób badanych, dlatego stwarza nowe, potencjalne możliwości leczenia depresji i zaburzeń lękowych.

Pomysłodawcą wykorzystania ultradźwięków w stymulacji mózgu człowieka był dr Stuart Hameroff. Badacz zaintrygowany wynikami podobnych badań na zwierzętach postanowił najpierw wypróbować technikę na sobie.

Po 15-sekundowej stymulacji odczuł efekt podwyższonego nastroju, który utrzymał się u niego przez kolejne dwie godziny. „Zacząłem się czuć, jakbym wypił porcję martini” – komentuje naukowiec.

Następnym etapem było badanie przeprowadzone na małej grupie pacjentów cierpiących na przewlekły ból. W celu wykluczenia efektu placebo (poprawy samopoczucia ze względu na oczekiwanie zmiany) zorganizowano podwójnie ślepy eksperyment, w którym ani uczestnik badania, ani eksperymentator nie wiedział, czy urządzenie emitujące ultradźwięki jest włączone.

Okazało się, że pacjenci, u których nastąpiła stymulacja ultradźwiękami odczuli poprawę samopoczucia, która utrzymywała się do 40 min.

W związku z zachęcającymi wynikami dotychczasowych badań postanowiono kontynuować eksperyment na zdrowych osobach i zaprosić do udziału większą liczbę chętnych. Tym razem stymulacji ultradźwiękami poddano studentów psychologii. Ustalono też optymalną częstotliwość wibracji na poziomie 2 MHz i 30-sekundową długość stymulacji.

„Ci, których poddano stymulacji ultradźwiękami na poziomie 2 megaherców deklarowali, że czują się lżejsi lub szczęśliwsi, nieco bardziej uważni, nieco bardziej skoncentrowani i ogólnie bardziej zadowoleni z życia” – mówi Jay Sanguinetti, współautor badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>