Stymulacja nerwu podjęzykowego pomaga na bezdech senny.

Stymulacja nerwu podjęzykowego (HGNS) poprawiła przepływ powietrza w drogach oddechowych osób z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA) – informuje pismo „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.
Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, które objawia się okresowym zatrzymaniem oddechu w czasie snu. Może powodować znaczne niedotlenienie organizmu. Przejawami bezdechu są m. in. ciężkie chrapanie, senność w ciągu dnia i brak koncentracji. Krótkie przebudzenia zdarzają się w nocy nawet po kilkaset razy.
Eksperymentalną terapię zastosowali u 30 osób w średnim wieku naukowcy z Johns Hopkins Sleep Disorders Center. U poddanych działaniu prądu wyraźnie poprawił się przepływ powietrza w drogach oddechowych, a sama procedura nie przeszkadzała im we śnie.

Wyprodukowany przez firmę Apnex Medical Inc implantowany stymulator monitoruje oddech i uaktywnia się w razie potrzeby, pobudzając nerw podjęzykowy, który działa na mięśnie z drogach oddechowych. Im mocniejsza była stymulacja, tym bardziej zwiększał się przepływ przez drogi oddechowe – normalne parametry udało się uzyskać u wszystkich 30 pacjentów.

Zdaniem autorów badań, stymulacja nerwu podjęzykowego może być alternatywą dla powszechnie stosowanej metody CPAP, która wymaga uciążliwego podłączania się na noc do aparatury utrzymującej podwyższone ciśnienie w drogach oddechowych.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>