Stymulacja dźwiękiem podczas snu wpływa na poprawę pamięci.

Odtwarzanie śpiącemu dźwięków zsynchronizowanych z wolnofalowym rytmem mózgu wpływa na lepsze zapamiętywanie – informuje o odkryciach niemieckich naukowców czasopismo „Neuron”. Badacze z University of Tübingen (Niemcy) zaobserwowali, że osoby badane znajdujące się w fazie snu głębokiego, które zostały poddane stymulacji dźwiękami zgodnymi z rytmem fal mózgowych, osiągały wyższe wyniki w zakresie zapamiętywania wcześniej wyuczonych związków wyrazowych. Dźwiękowa stymulacja wpływała również na ogólną poprawę jakości snu.

Natomiast próby odtwarzania dźwięków, które nie były zsynchronizowane z częstotliwością fal mózgowych okazały się nieskuteczne.

Naukowcy przypuszczają, że ta nieinwazyjna i delikatna metoda może być w przyszłości wykorzystana do wzmacniania fal mózgowych o innym natężeniu, jak np. tych odpowiedzialnych za regulację uwagi. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>