Stwardnienie rozsiane można obserwować przez oko.

Skan oka, który pozwala ocenić tzw. ścieńczenie siatkówki, może również ułatwić lekarzom obserwowanie progresji stwardnienia rozsianego – wykazały badania opublikowane w piśmie „Neurology”.
Dr Peter Calabresi z Johns Hopkins University School of Medicine prowadził obserwacje w grupie 164 pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, którzy średnio przez 21 miesięcy co pół roku przechodzili badanie oka. Na początku obserwacji oraz po upływie roku wykonano rezonans magnetyczny głowy. U pacjentów z nawrotami stwardnienia rozsianego odnotowano o 42 proc. szybsze ścieńczenie warstwy włókien nerwowych siatkówki w porównaniu z osobami, u których nie dochodziło do nawrotów choroby. Dodatkowo, u osób, których stan pogorszył się w czasie trwania obserwacji, wystąpiło o 37 proc. większe ścieńczenie siatkówki niż u tych, u których choroba nie postępowała.

W porównaniu z badanymi, którzy cierpieli na stwardnienie rozsiane od ponad pięciu lat, u osób z krótszą historią choroby ścieńczenie siatkówki następowało o 43 proc. szybciej, co sugeruje, że proces ten może nabierać tempa na wcześniejszym i bardziej aktywnym etapie rozwoju choroby.

„Wraz z pojawianiem się coraz to nowych metod spowalniania rozwoju stwardnienia rozsianego, badanie ścieńczenia siatkówki może pomóc ocenić ich skuteczność” – podkreśla dr Calabresi.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>