Strojenie fortepianów kształtuje mózg.

Praca stroiciela fortepianów wpływa na strukturę jego mózgu – wynika z badań brytyjskich naukowców opublikowanych na łamach „Neuroscience”.
Kierowany przez prof. Tima Griffithsa zespół naukowców University College w Londynie oraz Newcastle University wykazał, że mózg adaptuje się do słuchania dwóch jednocześnie odgrywanych nut. Badania obrazowe mózgu ujawniły wysoce specyficzne zmiany dotyczące komórek i połączeń nerwowych w hipokampie, który odpowiada za pamięć i orientację przestrzenną.
Zmiany były tym wyraźniejsze, im dłużej stroiciel uprawiał swój zawód.
Naukowcy z The Wellcome Trust porównali przy użyciu rezonansu magnetycznego mózgi 19 profesjonalnych stroicieli fortepianów, którzy grają dwie nuty jednocześnie, aby idealnie zestroić instrument – oraz 19 innych ludzi.

Jak podkreśla biorący udział w pracach Sundeep Teki, naukowcy wiedzieli już wcześniej, że uprawianie muzyki może w pewien sposób zmieniać strukturę mózgu, jednak grupa stroicieli dawała niepowtarzalną okazję do badania następującej z czasem adaptacji związanej z bardzo specyficzną formą słuchania.

Inni badacze zaobserwowali podobnego rodzaju następujące z czasem zmiany w hipokampach taksówkarzy, nabywających szczegółowej wiedzy o poruszaniu się w labiryncie londyńskich ulic.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>