Stresujący związek może zwiększyć ryzyko zgonu.

Konflikty, zmartwienia i wymagania w relacjach z partnerem, rodziną czy sąsiadami mogą skrócić życie – wynika z badań przeprowadzonych w Danii. Wnioski publikuje „Journal of Epidemiology and Community Health”. Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego przyjrzeli się danym pochodzącym z szeroko zakrojonej analizy, w której wzięło udział 9870 osób od 30. do 60. roku życia. Dane na ich temat zbierano od 2000 do 2012 roku. Poziom stresu w związkach międzyludzkich oceniano na podstawie wypełnionych przez uczestników kwestionariuszy. Wzięto również pod uwagę poziom wsparcia społecznego oraz ewentualne objawy depresji.

W czasie trwania obserwacji zmarło 4 proc. kobiet i 6 proc. mężczyzn. Przyczyną niemal połowy zgonów były nowotwory. Wśród pozostałych wymieniono m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, wypadki i samobójstwo.

Jak zauważyli badacze, osoby, które zawsze lub często były w konflikcie ze swoim partnerem były ponad dwukrotnie bardziej narażone na zgon. Jeżeli dodatkowo konflikt występował w relacjach z sąsiadami, ryzyko wzrastało trzykrotnie. 50-procentowy wzrost ryzyka zaobserwowano także u osób, które zawsze lub często stresowały się z powodu dzieci.

Jeśli oprócz istniejących konfliktów badani byli bezrobotni, ryzyko zgonu wzrastało 4,5-krotnie. Bardziej podatni wydawali się być mężczyźni.

Autorzy podkreślają, że wyniki te wcale nie sugerują, iż warto zakończyć trudne związki i zerwać kontakt z osobami, z którymi często się kłócimy.

„Izolacja społeczna ma równie negatywne skutki. Ważne jest wzmacnianie w relacjach aspektów pozytywnych, a nie palenie mostów” – podsumowują.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>