Stresująca praca to większe ryzyko chorób serca.

Panie, których praca wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym są o 67 proc. bardziej narażone na zawał i o 38 proc. bardziej narażone na inny epizod sercowo-naczyniowy w porównaniu z kobietami wykonującymi mało stresującą pracę – czytamy w piśmie „PLoS ONE”. Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital (BWH) przyjrzeli się kwestionariuszom wypełnianym przez 22 tys. kobiet biorących udział w badaniach przekrojowych (Women’s Health Study). Uczestniczki miały średnio 57 lat i pracowały w służbie zdrowia.
Kwestionariusze wypełniane były przez 10 lat i dotyczyły m.in. czynników ryzyka chorób układu krążenia, stresu i wysiłku w pracy, a także lęku związanego z możliwością jej utraty. Praca związana z dużym obciążeniem psychicznym została przez badaczy zdefiniowana jako taka, która jest stresująca, wymaga dużego zaangażowania przy małym udziale w procesach decyzyjnych, a także jest mało kreatywna i nie pozwala w pełni wykorzystywać swoich umiejętności.

Zarówno obciążenie psychiczne, jak i lęk związany z możliwością utraty pracy były związane z ryzykiem czynników ryzyka chorób serca (nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, nadwaga), jednak tylko obciążenie psychiczne bezpośrednio wpływało na ryzyko zawału, udaru, operacji i zabiegów kardiochirurgicznych (jak angioplastyka czy pomostowanie aortalno-wieńcowe), a także zgonu z powodu chorób serca – mówią badacze.

„Wcześniejsze długoterminowe badania dotyczące zależności pomiędzy obciążeniem, definiowanym jako kombinacja zmęczenia psychicznego i braku kontroli nad pracą, a ryzykiem chorób serca koncentrowały się dotychczas głównie na mężczyznach i bardziej zawężonym spektrum zaburzeń pracy układu krążenia” – mówi główna autorka analizy dr Michelle A. Albert. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>