Stres utrudnia odchudzanie.

Zmiana stylu życia towarzysząca odchudzaniu wywołuje stres, który może utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów – wynika z badań opublikowanych na łamach „Journal of Exercise Physiology”. Badacze z Uniwersytetu w Stavanger (Norwegia) już wiedzą, dlaczego odchudzanie się nie zawsze jest skuteczne. Okazuje się, że zabiegi odchudzające, które obejmują przestrzeganie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej, powodują wzrost poziomu kortyzolu w organizmie, co osłabia efekty starań.

W niniejszym badaniu wzięły udział osoby o wskaźniku masy ciała powyżej 35, czyli borykające się z problemem otyłości klinicznej. Naukowcy zaprosili je do udziału w programie odchudzającym. Przez 22 tygodnie badani ćwiczyli, zdrowo się odżywiali i uczestniczyli w seminariach tematycznych.

Jednak stosowanie się do zaleceń specjalistów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Owszem, osoby badane zrzuciły kilka kilogramów, ale nie tyle, ile powinny, jeśli wziąć pod uwagę intensywność wysiłku fizycznego i ilość ograniczanych kalorii.

Badacze stwierdzili, że winę za nieefektywne odchudzanie ponosi stres. Zaobserwowali, iż podczas trwania programu u badanych wzrósł poziom kortyzolu – hormonu stresu, a już wcześniejsze badania sugerowały, że jest to czynnik utrudniający uzyskanie szczupłej sylwetki. Co więcej, wysoki poziom stresu utrzymywał się u badanych przez kolejne pół roku.

„Często mówi się, że otyli ludzie powinni zmienić sposób odżywiania się i ćwiczyć, aby stracić na wadze. Jednak muszą oni poradzić sobie także ze stresem” – mówi Brynjar Foss, współautor badania.

Naukowcy podkreślają, że pomimo trudności w odchudzaniu, nie powinno się rezygnować z ćwiczeń.

„Aktywność fizyczna umożliwia utrzymanie dobrego stanu zdrowia nawet u osób z nadwagą” – komentuje Martha Loland, fizjoterapeutka z Uniwersytetu w Stavanger. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>